IBUPROFEN ALDO-UNION, 20 mg / ml oral suspension

Ibuprofen Aldo-Union.

indlægsseddel: information til brugeren

Ibuprofen Aldo-Union, 20 mg/ml oral suspension
Ibuprofen
Læs denne indlægsseddel grundigt, inden du begynder at tage dette lægemiddel, da den indeholder vigtige oplysninger. spørg lægen, apotekspersonalet eller sundhedspersonalet, hvis der er mere, du vil vide.
– lægen har ordineret dette lægemiddel til dem personligt only.It kan skade dem, selvom deres symptomer er de samme som dig.
– kontakt lægen, apotekspersonalet eller sundhedspersonalet, hvis du oplever bivirkninger.Dette gælder også bivirkninger, som ikke er nævnt her. Se Afsnit 4.

denne indlægsseddel

1. Virkning og anvendelse
2. Det skal du vide, før du begynder at tage Ibuprofen Aldo-Union
3. Sådan skal du tage Ibuprofen Aldo-Union
4. Bivirkninger
5. Sådan opbevarer de Ibuprofen Aldo-Union
6. Pakningsstørrelser og yderligere oplysninger

1. Hvad Ibuprofen Aldo-Union er, og hvad det anvendes til

Ibuprofen Aldo-Union indeholder ibuprofen og tilhører en gruppe lægemidler, der kaldes nonsteroidale antiinflammatoriske lægemidler (NSAID ‘ er).

dette lægemiddel er indiceret til behandling af:
– mild eller moderat smerte.
– feber.

2. Det skal du vide, før du begynder at tage Ibuprofen Aldo-Union

det er vigtigt, at du bruger den mindste dosis, der lindrer/styrer dine smerter, og du bør ikke tage dette lægemiddel længere end nødvendigt for at kontrollere dine symptomer.

tag ikke Ibuprofen Aldo-Binding:
hvis du er allergisk over for ibuprofen eller et af de øvrige indholdsstoffer i dette lægemiddel (angivet i punkt 6).
hvis du har haft allergiske reaktioner som astma, rhinitis eller urticaria, når du tager aspirin eller andre ikke-steroide antiinflammatoriske lægemidler.
hvis du har haft blødning fra maven eller tolvfingertarmen eller en perforering af fordøjelsessystemet, mens du tager et ikke-steroide antiinflammatorisk lægemiddel.
hvis du i øjeblikket har eller har haft mere end en lejlighed: et mavesår eller blødning fra maven eller tolvfingertarmen.
ikke hvis du kaster blod.
hvis du har sort afføring eller blodig diarre.
eller hvis du har en forværring af colitis ulcerosa eller Crohns sygdom.
eller hvis du har en alvorlig lever-eller nyresygdom.
hvis du har en blodkoagulationsforstyrrelse eller tager antikoagulantia (medicin til at “tynde” blodet). Hvis blodfortyndende medicin skal bruges på samme tid, udfører lægen blodkoagulationstest.
hvis du har svær hjertesvigt.
hvis du er i tredje trimester af graviditeten.

advarsler og forsigtighedsregler:
Kontakt lægen, apotekspersonalet eller sygeplejersken, før du tager Ibuprofen Aldo-Union.

vær særlig forsigtig:
hvis du har ødemer (væskeretention)
hvis du har lever-eller nyresygdom.
hvis du har eller nogensinde har haft en hjertesygdom eller har forhøjet blodtryk.
eller hvis du har bronchial astma eller allergisk sygdom.
hvis du får behandling med Ibuprofen Aldo-Binding, da det kan maskere feber, hvilket er et stort tegn på infektion, hvilket gør det vanskeligt at diagnosticere.
hvis du har nyre-eller leversygdom, er over 60 år eller har brug for at tage medicinen i lang tid (mere end 1 til 2 uger), kan det være nødvendigt, at din læge overvåger dig regelmæssigt. Din læge vil fortælle dig, hvor ofte disse kontroller udføres.
hvis du oplever symptomer på dehydrering, f.eks. svær diarre eller opkastning, skal du drikke rigeligt med væske og straks kontakte din læge, da ibuprofen i dette særlige tilfælde kan føre til nyresvigt som følge af dehydrering.
eller hvis du lider af Crohns sygdom (en kronisk sygdom, hvor immunsystemet angriber tarmen og forårsager betændelse, der normalt fører til blodig diarre) eller ulcerøs colitis, da Ibuprofen-type medicin kan forværre disse tilstande.
hvis du tager diuretika (medicin til vandladning), fordi din læge skal overvåge din nyrefunktion.
hvis du har systemisk lupus erythematosus (kronisk sygdom, der påvirker immunsystemet, og som kan påvirke andre vitale organer, nervesystemet, blodkar, hud og led), da dette kan forårsage aseptisk meningitis (betændelse i hjernehinderne, som er membraner, der beskytter hjernen og rygmarven, ikke forårsaget af bakterier).
hvis du har akut intermitterende porfyri (en metabolisk sygdom, der påvirker dit blod og kan forårsage symptomer som rødlig urin, blod i urinen eller leversygdom) for at vurdere, om ibuprofen-behandling er hensigtsmæssig.
hvis du oplever hovedpine efter langvarig behandling, bør du ikke tage højere doser af medicinen.
Ra allergiske reaktioner kan forekomme med dette lægemiddel.
hvis du får ibuprofen efter en større operation, vil din læge nøje overvåge dig.
RA det anbefales ikke at tage dette lægemiddel, hvis du har skoldkopper.
hvis du har en infektion; se overskriften “infektioner” nedenfor.

Ibuprofen Aldo-Binding kan skjule tegn på en infektion, såsom feber og smerte. Derfor kan Ibuprofen Aldo-Binding forsinke passende behandling af infektionen, hvilket kan øge risikoen for komplikationer. Dette er set ved lungebetændelse forårsaget af bakterier og bakterielle hudinfektioner relateret til skoldkopper. Hvis du tager denne medicin, mens du har en infektion, og symptomerne på infektionen vedvarer eller forværres, skal du straks kontakte en læge.

kardiovaskulære forholdsregler
antiinflammatoriske/analgetiske lægemidler såsom ibuprofen kan være forbundet med en lille øget risiko for hjerteanfald eller slagtilfælde, især når de anvendes i høje doser.

Overskrid ikke den anbefalede dosis og behandlingsvarighed.
de bør drøfte deres behandling med deres læge eller apotek, før de tager Ibuprofen Aldo-Union, hvis:
– har hjerteproblemer, herunder hjertesvigt, angina (brystsmerter), eller hvis du har haft et hjerteanfald, bypass-operation, perifer arteriesygdom (dårligt blodomløb i ben eller fødder på grund af indsnævrede eller blokerede arterier) eller nogen form for slagtilfælde (herunder “mini-slagtilfælde”eller transitorisk iskæmisk anfald “TIA”). desuden kan denne type lægemiddel føre til væskeretention, især hos patienter med hjertesvigt og/eller forhøjet blodtryk (hypertension).

hudreaktioner
der er rapporteret alvorlige hudreaktioner i forbindelse med Ibuprofen Aldo-Binding. Stop med at tage Ibuprofen Aldo-Union og søg straks lægehjælp, hvis du udvikler udslæt, læsioner på slimhinderne, blærer eller andre tegn på allergi, da disse kan være de første tegn på en meget alvorlig hudreaktion. Se Afsnit 4.

forholdsregler under graviditet og hos kvinder i den fertile alder
da administration af lægemidler af Ibuprofen-typen har været forbundet med en øget risiko for medfødte abnormiteter/aborter, anbefales administration af Ibuprofen i første og andet trimester af graviditeten ikke, medmindre det er strengt nødvendigt. I disse tilfælde bør dosis og varighed begrænses til det mindst mulige.
administration af ibuprofen er kontraindiceret i tredje trimester.
for patienter i den fertile alder skal det bemærkes, at lægemidler af ibuprofen-typen har været forbundet med nedsat evne til at blive gravide.

brug af Ibuprofen Aldo-Binding sammen med anden medicin
Fortæl altid lægen eller apotekspersonalet, hvis du tager anden medicin eller har gjort det for nylig.

Ibuprofen Aldo-Binding kan påvirke eller blive påvirket af andre lægemidler. For eksempel: – Antiplatelet midler (forhindrer dannelse af thrombi eller blodpropper i blodkar) såsom ticlopidin.
– antikoagulerende lægemidler (f. eks. til behandling af koagulationsproblemer/forebyggelse af koagulation, f.eks. acetylsalicylsyre, ticlopidin).
– selektive serotoningenoptagelsesinhibitorer (anvendt til depression).
– Lithium (medicin til behandling af depression). Din læge kan justere din dosis af dette lægemiddel.
– Methotreksat (til behandling af kræft og inflammatoriske sygdomme). Din læge kan justere din dosis af dette lægemiddel.
– Mifepriston (inducerende abort).– hydantoiner som phenytoin (anvendt til behandling af epilepsi).
– sulfonamider som f.eks.
– kortikosteroider såsom kortison og prednisolon.
– diuretika (medicin, der bruges til at øge urinproduktionen).
– Pentoksifyllin (til behandling af claudicatio intermittens).
– Probenecid (anvendes til patienter med gigt eller sammen med penicillin i infektioner).
– Kinolonantibiotika som f.eks.
– Sulfinpyrason (til gigt).
– sulfonylurinstoffer såsom tolbutamid (til diabetes).
– Tacrolimus eller ciclosporin (anvendes til organtransplantationer for at forhindre afstødning).
-Anti-AIDS medicin.
– lægemidler, der sænker højt blodtryk (ACE-hæmmere, såsom captopril, betablokkere, såsom atenolol-lægemidler og angiotensin-II-receptorantagonister, såsom losartan).
– trombolytika (medicin, der opløser thrombus).
– aminoglycosidantibiotika såsom neomycin.

anden medicin kan også påvirke eller blive påvirket af behandling med Ibuprofen AldoUnion. Derfor bør du altid konsultere din læge eller apotek, før du tager Ibuprofen AldoUnion sammen med andre lægemidler.

at tage ibuprofen kan ændre følgende laboratorietest:
– blødningstid (kan vare i 1 dag efter ophør af behandlingen) – med leverfunktionstest: forhøjede transaminaseværdier

Fortæl din læge, hvis du skal have kliniske tests og tager eller for nylig har taget ibuprofen.

indtagelse af Ibuprofen Aldo-Binding med mad, drikke og alkohol.
det anbefales at tage Ibuprofen Aldo-Binding med mælk eller mad eller umiddelbart efter at have spist for at reducere muligheden for ubehag i maven.
bør ikke tages sammen med alkohol.
brug af ibuprofen hos patienter, der regelmæssigt spiser alkohol (tre eller flere alkoholholdige drikkevarer – øl, vin, spiritus – om dagen) kan forårsage maveblødning.

graviditet , amning og fertilitet
tal med lægen eller apotekspersonalet, før du bruger dette lægemiddel, hvis du er gravid eller ammer, har mistanke om, at du er gravid, eller planlægger at blive gravid.
Ibuprofen bør ikke tages under graviditet, især i tredje trimester (se afsnit forholdsregler under graviditet og hos kvinder i den fødedygtige alder).
selvom kun små mængder af lægemidlet overføres til modermælk, anbefales det ikke at tage ibuprofen i længere perioder under amning. Det er ikke nødvendigt at afbryde amning under kort behandling med den anbefalede dosis for smerte og feber. Derfor skal du kontakte din læge, hvis du bliver gravid eller ammer.

trafik-og arbejdssikkerhed
hvis du oplever svimmelhed, vertigo, synsforstyrrelser eller andre symptomer, mens du tager dette lægemiddel, må du ikke køre bil eller betjene maskiner. Hvis du kun tager en dosis ibuprofen eller i en kort periode, er der ikke behov for særlige forholdsregler.
Ibuprofen Aldo-Union indeholder natrium (E-211), glycerol (E-422) og maltitolsirup (E965).

vigtig information om nogle af de øvrige indholdsstoffer i Ibuprofen Aldo-Union 20 mg/ml oral suspension
dette lægemiddel kan være skadeligt ved høje doser, da det indeholder glycerol som hjælpestof. Det kan forårsage hovedpine, maveproblemer og diarre.
indeholdende natrium (E-211) som hjælpestof kan irritere øjne, hud og slimhinder en smule. Det kan også øge risikoen for gulfarvning af huden (gulsot) hos nyfødte.
dette lægemiddel indeholder maltitolsirup (e-965), så kontakt lægen, før du tager dette lægemiddel, hvis du ikke tåler visse sukkerarter.

3. Sådan skal du tage Ibuprofen Aldo-Union

tag altid dette lægemiddel nøjagtigt efter lægens eller apotekspersonalets anvisning. Er du i tvivl, så spørg lægen eller apotekspersonalet.
den laveste effektive dosis skal anvendes i den korteste tid, der er nødvendig for at lindre symptomerne. Hvis du har en infektion, skal du straks søge lægehjælp, hvis symptomer (såsom feber og smerte) vedvarer eller forværres (se punkt 2).

Husk at tage din medicin.
din læge vil fortælle dig, hvor længe du tager Ibuprofen Aldo-Binding. Stop ikke behandlingen før, da de forventede resultater ikke ville blive opnået. Brug heller ikke dette lægemiddel længere end ordineret af din læge.
Ibuprofen Aldo-Binding er en suspension til oral administration.

brugsanvisning:
for nøjagtig dosering indeholder pakningen en 5 ml gradueret oral sprøjte. Du skal først ryste suspensionen, derefter indsættes doseren i den perforerede hætte, flasken vendes, stemplet trækkes, indtil væsken når den mængde, som lægen har ordineret, flasken returneres til sin oprindelige position, og doseren fjernes.
sprøjten skal rengøres og tørres efter hver brug.
hvis din mave er følsom, skal du tage medicinen sammen med måltiderne.

anvendelse til børn og unge
den givne dosis ibuprofen afhænger af barnets alder og vægt. For børn i alderen 6 måneder til 12 år er den anbefalede daglige dosis 20 til 30 mg / kg kropsvægt fordelt på tre eller fire doser (se tabel). Intervallet mellem doser afhænger af symptomforløbet, men vil aldrig være mindre end 4 timer.

alder kropsvægt dosering
spædbørn 6 til 12 måneder ca. fra 7,7 – 9 kg 2,5 ml 3 til 4 gange om dagen (svarer til 150-200 mg ibuprofen / dag)
spædbørn 1-2 år / børn 2-3 år ca. 10 til 15 kg 5 ml 3 gange dagligt (svarer til 300 mg ibuprofen / dag)
børn fra 4 til 6 år ca. 16 til 20 kg 7, 5 ml 3 gange dagligt (svarende til 450 mg ibuprofen / dag)
børn fra 7 til 9 år ca. 21 Til 29 kg 10 ml 3 gange dagligt (svarende til 600 mg ibuprofen / dag)
børn fra 10 til 12 år ca. 30 Til 40 kg 15 ml 3 gange dagligt
(svarende til 900 mg ibuprofen / dag)

højere doser kan være nødvendige til behandling af juvenil reumatoid arthritis, selvom det anbefales ikke at overskride 40 mg/kg/dag ibuprofen.
brug af ibuprofen til spædbørn yngre end seks måneder anbefales ikke.
voksne og unge 12 år og ældre: Den anbefalede dosis er 20 ml 3 til 4 gange dagligt (svarende til 1200-1600 mg ibuprofen / dag), mens symptomerne vedvarer.
Ældre: generelt kræves ingen specielle dosisændringer.
patienter med nedsat nyre-eller leverfunktion: din læge vil justere din dosis.
hvis du har indtryk af, at virkningen af dette lægemiddel er for stærk eller for svag, skal du fortælle det til din læge eller apotek.

hvis du har taget for meget Ibuprofen Aldo-Binding:
hvis du har taget mere Ibuprofen, end du burde, eller hvis et barn ved et uheld har indtaget medicinen, skal du straks kontakte en læge eller gå til det nærmeste hospital for at lære om risikoen og søge råd om, hvilke forholdsregler der skal træffes. Du kan også ringe til den toksikologiske informationstjeneste, telefon: 91 562 04 20, der angiver medicinen og den indtagne mængde. Det anbefales at medbringe pakningen og indlægssedlen til sundhedspersonalet.
overdoseringssymptomer kan omfatte kvalme, mavesmerter, opkastning (som kan indeholde blodig sputum), hovedpine, ringe i ørerne, forvirring og ufrivillig øjenbevægelse. Symptomer på søvnighed, brystsmerter, hjertebanken, bevidsthedstab, kramper (hovedsageligt hos børn), svaghed og svimmelhed, blod i urinen, kulderystelser og vejrtrækningsproblemer er rapporteret ved høje doser.
hvis der er opstået alvorlig forgiftning, vil lægen træffe de nødvendige foranstaltninger.
i tilfælde af indtagelse af store mængder aktivt kul bør administreres. Tømning af maven vil blive overvejet, hvis du har indtaget betydelige mængder og i 60 minutter efter indtagelse.

hvis du har glemt at tage Ibuprofen Aldo-Union:
tag ikke en dobbeltdosis som erstatning for den glemte dosis.
hvis du har glemt at tage din dosis, skal du tage den, så snart du kommer i tanke om det. Men hvis tidspunktet for din næste dosis er for tæt, skal du springe den glemte dosis over og tage den næste dosis på det sædvanlige tidspunkt.

4. Bivirkninger

dette lægemiddel kan Som al anden medicin give bivirkninger, men ikke alle får bivirkninger.
bivirkninger af lægemidler som ibuprofen er mere almindelige hos mennesker over 65 år.
forekomsten af bivirkninger er lavere ved korte behandlinger, og hvis den daglige dosis er under den maksimale anbefalede dosis.

følgende bivirkninger er blevet observeret:
Gastrointestinal:
de mest almindelige bivirkninger, der forekommer med lægemidler som Ibuprofen, er gastrointestinale: mavesår, gastrointestinal blødning, perforeringer (i nogle tilfælde dødelig), især hos ældre patienter. Der er også observeret kvalme, opkastning, diarre, flatulens, forstoppelse, halsbrand, mavesmerter, blod i fæces, kræftsår,
forværring af colitis ulcerosa og Crohns sygdom (en kronisk sygdom, hvor immunsystemet angriber tarmen og forårsager betændelse, som normalt resulterer i blodig diarre).
der er observeret mindre hyppigt gastritis.
sjælden: betændelse i spiserøret, indsnævring af spiserøret (øsofagusstenose), forværring af tarmdivertikulumsygdom, uspecifik hæmoragisk colitis (gastroenteritis med blodig diarre).
meget sjælden: pancreatitis.

kardiovaskulær:
lægemidler som Ibuprofen kan være forbundet med en moderat øget risiko for hjerteanfald (“myokardieinfarkt”) eller slagtilfælde.
ødem (væskeretention), højt blodtryk og hjertesvigt er også blevet observeret i forbindelse med behandling med Ibuprofen-Type Aldo-bindende medicin.

kutan:
almindelig: hududslæt.
Ikke almindelig: rødme i huden, kløe eller hævelse i huden, purpura (lilla pletter på huden).
meget sjælden: hårtab, erythema multiforme (hudlæsion), hudreaktioner påvirket af lys, betændelse i hudens blodkar.
usædvanligt alvorlige hudinfektioner og komplikationer i blødt væv kan forekomme under skoldkopper.
lægemidler som Ibuprofen kan i meget sjældne tilfælde være forbundet med meget alvorlige bulløse reaktioner såsom Stevens Jonson syndrom (disseminerede erosioner, der påvirker huden og to eller flere slimhinder og lilla læsioner, fortrinsvis på stammen) og toksisk Epidermal nekrolyse (slimhindeerosioner og smertefulde læsioner med nekrose og frigørelse af epidermis).
en alvorlig hudreaktion kendt som DRESS syndrom kan forekomme. Symptomer på DRESS-syndrom inkluderer: udslæt, hævede lymfeknuder og forhøjede eosinofiler (en type hvide blodlegemer).
ikke kendt: skællende rødt generaliseret udslæt med klumper under huden og blærer hovedsageligt i hudfoldninger, bagagerum og øvre ekstremiteter ledsaget af feber ved behandlingsstart (akut generaliseret eksantematisk pustulose). Stop med at tage Ibuprofen Aldo-Union, hvis du oplever disse symptomer, og søg straks lægehjælp. Se også afsnit 2.

immunsystem:
Ikke almindelig: forbigående ødem i områder af huden, slimhinder eller undertiden indvolde (angioødem), betændelse i næseslimhinden, bronkospasme (krampe i bronchi, der forhindrer luft i at passere ind i lungerne).
sjælden: alvorlige allergiske reaktioner (anafylaktisk shock). I tilfælde af alvorlig generaliseret overfølsomhedsreaktion kan der opstå hævelse i ansigt, tunge og strubehoved, bronkospasme, astma, takykardi, hypotension og shock.
meget sjælden: ledsmerter og feber (lupus erythematosus).

centralnervesystemet:
almindelig: træthed eller somnolens, hovedpine og svimmelhed eller følelse af ustabilitet.
sjælden: paræstesi (hyppigere følelsesløshed, prikken, kramper osv. hænder, fødder, arme eller ben). Meget sjælden: aseptisk meningitis (betændelse i hjernehinderne, der er membranerne, der beskytter hjernen og rygmarven, ikke forårsaget af bakterier). I de fleste tilfælde, hvor der er rapporteret aseptisk meningitis med ibuprofen, havde patienten en eller anden form for autoimmun sygdom (såsom systemisk lupus erythematosus eller andre kollagensygdomme), som var
en risikofaktor. Symptomer på aseptisk meningitis observeret var nakkestivhed, hovedpine, kvalme, opkastning, feber eller desorientering.

psykiatrisk:
ikke almindelig: søvnløshed, angst, rastløshed. Sjælden: desorientering eller forvirring, nervøsitet, irritabilitet, depression, psykotisk reaktion.

hørelse:
almindelig: Svimmelhed.
Ikke almindelig: ringe eller ringe i ørerne.
sjælden: nedsat hørelse.

okulær:
Ikke almindelig: synsforstyrrelser.
sjælden: unormalt eller sløret syn.

Blod:
Sjælden: nedsatte blodplader, nedsatte hvide blodlegemer (kan manifestere sig ved forekomsten af hyppige infektioner med feber, kulderystelser eller ondt i halsen), nedsatte røde blodlegemer (kan manifesteres ved åndenød og bleghed i huden), fald i granulocytter (en type hvide blodlegemer, der kan disponere for begyndelsen af infektioner), pancytopeni (mangel på røde blodlegemer, hvide og blodplader i blodet), agranulocytose (meget stort fald i granulocytter), aplastisk anæmi (svigt i knoglemarven til at reducere producerer forskellige typer celler) eller hæmolytisk anæmi (for tidlig ødelæggelse af røde blodlegemer).
tidlige symptomer er: feber, ondt i halsen, overfladiske mavesår, flu-lignende symptomer, ekstrem træthed, næseblod og hudblødning. Meget sjælden: forlænget blødningstid.

nyre:
baseret på erfaring med NSAID ‘ er generelt kan tilfælde af interstitiel nefritis (nyresygdom) nefrotisk syndrom (lidelse karakteriseret ved protein i urinen og hævelse i kroppen) og nedsat nyrefunktion (pludseligt tab af nyrefunktion) ikke udelukkes.

lever:
lægemidler som Ibuprofen Aldo-Binding kan sjældent være forbundet med leverskade.
andre sjældne bivirkninger er: hepatitis (leverbetændelse), leverfunktionsabnormiteter og gulsot (gulfarvning af hud og øjne).
ikke kendt: nedsat leverfunktion (svært nedsat leverfunktion).

generelt:
forværring af inflammationer under infektiøse processer.
indtil videre er der ikke rapporteret om alvorlige allergiske reaktioner med ibuprofen, men kan ikke udelukkes. Manifestationer af denne type reaktion kan være feber, hududslæt, mavesmerter, svær og vedvarende hovedpine, kvalme, opkast, hævelse i ansigt, tunge og hals, åndenød, astma, hjertebanken, hypotension (lavere end normalt blodtryk) eller chok.

hvis nogen af nedenstående bivirkninger opstår, skal du stoppe behandlingen og straks søge lægehjælp:
– allergiske reaktioner såsom hududslæt, hævelse i ansigtet, hvæsende vejrtrækning i brystet eller åndenød.
– opkastning af blod eller ligner kaffegrunde. – hævelse af ekstremiteterne eller ophobning af væske i arme eller ben.

indberetning af bivirkninger
kontakt lægen, apotekspersonalet eller sundhedspersonalet, hvis du oplever bivirkninger.Dette gælder også bivirkninger, som ikke er nævnt her. Du kan også indberette dem direkte via det spanske lægemiddelovervågningssystem for Humanmedicinske Lægemidler: https://www.notificaram.es. Ved at indberette bivirkninger kan du hjælpe med at fremskaffe mere information om sikkerheden af dette lægemiddel.

5. Sådan opbevarer de Ibuprofen Aldo-Union

Opbevar dette lægemiddel utilgængeligt for børn.
der kræves ingen særlige opbevaringsbetingelser.
brug ikke lægemidlet efter den udløbsdato, der står på pakningen. Udløbsdatoen er den sidste dag i den pågældende måned.
spørg på apoteket, hvordan du skal aflevere medicinrester. Slip de containere og medicin, du ikke har brug for, på SIGRE-punktet på dit almindelige apotek. Hvis du er i tvivl, så spørg på apoteket, hvordan du skal bortskaffe medicin, der ikke længere er nødvendig. På denne måde hjælper det med at beskytte miljøet.

6. Pakningsstørrelser og yderligere oplysninger

Ibuprofen Aldo-Union indeholder
– aktivt stof: ibuprofen. Hver ml oral suspension indeholder 20 mg ibuprofen.
– de øvrige indholdsstoffer (hjælpestoffer) er: glycerol (e-422), maltitolsirup (e-965), mikrokrystallinsk cellulose, ksantangummi, vandfri citronsyre, natriumcitrat, natriumbensoat (E-211), polysorbat 80, natriumsaccharin, orange essens og renset vand.

produktets udseende og pakningsstørrelse
efter omrystning vil lægemidlet producere en hvid suspension med en orange lugt. Den leveres i en 200 ml flaske og indeholder en 5 ml doseringssprøjte.

indehaver af markedsføringstilladelsen og fremstiller:
Laboratorio Aldo-Uni Kartsn, S. L.
Calle Baronesa de Malda, 73
08950 Esplugues de Llobregat
BARCELONA – Spanien

denne indlægsseddel blev senest revideret i November 2020

detaljerede og opdaterede oplysninger om dette lægemiddel findes på det spanske agentur for lægemidler og medicinsk udstyr (AEMPS) http://www.aemps.gob.es/

Skriv et svar

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret.