Gustavo Kuerten

dél-amerikai junior játékosként Guga megnyerte a régió legfontosabb versenyeit. Gyakran játszott egy korosztály Felett.

két profi év után Kuerten a 2.számú játékos pozíciójába került Brazíliában, Fernando Meligeni mögött, és akkor a legmagasabb pontot szerezte azzal, hogy segített a Brazil Davis Kupa csapatnak legyőzni Ausztriát 1996-ban, és elérni a verseny első osztályát, a Világcsoportot.

az 1997 – es French Openen elért váratlan győzelmét követően – amely nemcsak az ATP Tour első győzelme volt, hanem az első alkalom is, hogy profi rangsorban döntőbe jutott-Kuertennek nehéz másfél éve volt, alkalmazkodva hirtelen hírnevéhez és a várható győzelemhez szükséges nyomáshoz. 1998 volt karrierje legrosszabb éve, amely nem kapcsolódott sérülésekhez. Az a nyomás, hogy Brazíliában a tenisz “nagykövetévé” váljon, nyilvánvalóvá vált, miután korai vereséget szenvedett egy akkor ismeretlen Marat Safin ellen a 1998 francia nyílt: a brazil újságírók teljes testülete, amelyet Párizsba küldtek az esemény tudósítása céljából, azonnal hazatért, így a torna többi részét Brazíliában nem vették figyelembe.

mint sok dél-amerikai játékos, kedvenc pályája az agyag. Három Grand Slam címet nyert, mindegyiket a francia nyílt, a Roland Garros vörös agyagpályáin játszott. Ezeket a címeket 1997-ben, 2000-ben és 2001-ben nyerte el. A French Open három győzelmének mindegyikében legyőzte az orosz Jevgenyij Kafelnyikovot a negyeddöntőben, két top 10 játékost pedig a cím felé vezető úton. Kuerten lett a világ 1. számú játékosa 2000-ben.

Kuerten 1997 és 2004 között évente legalább egy címet nyert. A sorozat 2005-ben ért véget, amikor a sérülések és az átlag alatti teljesítmények megakadályozták, hogy versenyeket nyerjen. Rendszeres résztvevője volt Brazília a Davis Kupa.

1997: Belépés a top 10-be

frissen a Challenger cím elnyerésétől, Kuerten váratlanul megnyerte a 1997-es francia nyílt, az első brazil, aki Grand Slam egyéni címet nyert Maria Bueno óta az 1966-os US Openen. A torna csak a harmadik grand slam-je volt, rekordot döntött a nyílt korszak bármelyik játékosa számára, holtversenyben Mats Wilander. Továbbra is ő az egyetlen játékos, aki egymást követő hetekben megnyerte a Challengert és a Grand Slam-et. Az előző négy francia Megnyitás korábbi bajnokai – Thomas Muster (1995) a harmadik fordulóban öt szettben, Jevgenyij Kafelnikov (1996) a negyeddöntőben öt szettben, Sergi Bruguera (1993, 1994) a döntőben – győzelmével a harmadik legalacsonyabb rangú Grand Slam bajnok lett (66.helyezett), győzelme pedig oda vezetett, hogy bekerült a tenisz szakemberek Szövetségének top 20-ba. Csak Mark Edmondson (a 212.helyen) és Goran Ivani (a 125. helyen) volt alacsonyabb Kuertennél, amikor Grand Slam egyéni címet nyert.

a French Open trófeáját a korábbi bajnokoktól, BJ Evolution RN Borgtól és Guillermo Vilastól kapta. Amikor a színpadra hívták, hogy megkapja a győztes trófeáját, Kuerten tiszteletteljesen meghajolt néhányszor gyermekkori bálványa, Borg előtt, aki a lépcső tetején várt, hogy kezet fogjon. Később, az ünnepség alatt Vilas suttogott valamit Kuerten fülébe, ami nevetést okozott neki az esemény elnökének beszéde alatt. Kuerten később nem volt hajlandó elárulni, mit mondott Vilas, azt állítva, hogy nem lenne elegáns ezt megtenni, de az erős lencsékkel felszerelt újságírók képesek voltak olvasni Vilas ajkait, és kiderült, hogy spanyolul mondott valami ilyesmit: “készülj fel, kölyök, nőket fog esni az öledbe!”.

1999: Top 5 debütált

1999-ben generációjának vezető agyagpályás játékosává vált, és egyike lett annak a három Dél-amerikainak, akik az ATP rangsor történetében a top 10-ben teljesítették az évet. Áprilisban megnyerte a Monte-Carlo Masters A Chilei Marcelo Rios legyőzésével. Májusban megnyerte a Róma mesterek, verés Patrick Rafter a döntőben. Júniusban a negyeddöntőbe jutott a francia nyílt. vereség a mag nélküli későbbi második Helyezetttől Andrij Medvegyev. Nál nél Wimbledon, azóta ő lett az első brazil, aki bejutott a negyeddöntőbe Thomaz Koch 1968-ban. Legyőzte Andre Agassi a negyeddöntőben, de addig a szakaszig csak egy szettet veszített. Júliusban 9-7-re legyőzte S. A. Bastien Grosjeant az 1999-es Davis Kupa negyeddöntőjének ötödik szettjében Brazília és Franciaország között. A mérkőzés 4 óra 43 percig tartott. Ő lett az első brazil, aki kvalifikálta magát a ATP tenisz mesterek Kupája, ma ATP World Tour Finals néven ismert, meccset nyert, de nem sikerült túljutnia a körmérkőzésen.

2000: World No.1Edit

egy újabb szilárd agyagpályás hinta után Kuerten megnyerte második francia nyílt címét azzal, hogy legyőzte Magnus Normant (aki néhány héttel korábban megverte a Római mesterek döntőjében) a 11. meccspontján. Kuerten lett az első dél-amerikai, aki az ATP rangsor történetében (1973 óta) 1.Világszámként fejezte be az évet. Szoros verseny volt a feltörekvő fiatalokkal Marat Safin az év utolsó eseményén, a tenisz mesterek Kupája (első évében ezen a néven) Lisszabon, Portugália, egy veszteséggel, ami azt jelentette, hogy Safin 1.lett volna. Annak ellenére, hogy Szafinnak 4 esélye volt arra, hogy az évet 1.világszámként fejezze be, Kuerten minden esélyt dacolt, és az 1. helyen fejezte be az évet azzal, hogy megverte Pete Sampras Andre Agassi back-to-back mérkőzéseken egy fedett kemény pályán. Az év végi 1.helyen nyolcéves amerikai játékosokat tartott. Azóta ő lett az első dél-amerikai, aki az egymást követő években a Top 5-ben végzett Guillermo Vilas Argentína 1977-78-ban.

2001: folyamatos dominancia, sérülések kezdeteSzerkesztés

2001-ben megnyerte harmadik French Open koronáját, csatlakozva a korábbi nagyokhoz, BJ-hez (6), Ivan Lendlhez (3) és Mats Wilanderhez (3) három vagy több French Open címmel az Open Era-ban; a korábbi bajnok Jim Courier átadta neki a trófeát. A címhez vezető útján meccspontot mentett a negyedik forduló ellenfele ellen Michael Russell. Augusztusban elnyerte karrierje legnagyobb keménypályás címét is a Cincinnati Masters, ahol legyőzte Patrick Rafter a döntőben. A US Openen először vetették be, de a negyeddöntőben egyenes szettekben veszített a hetedik kiemelt Yevgeni Kafelnikov.

sérülések kezdték sújtani Kuertent, mivel a következő 9 mérkőzésből 8-at veszített az év befejezéséhez. Annak ellenére, hogy a favorit a második egymást követő évben az 1.világranglistán végzett, gyenge szezonzárója azt mutatta, hogy Lleyton Hewitt megelőzte. A második egyenes évben vezette az ATP-t nyereményben, 4 091 004 USD-vel.

2004edit

az Australian Openen Kuerten pályafutása első és egyetlen alkalommal jutott be a harmadik fordulóba, miután legyőzte Ivan Ljubi-t. A sérülésekkel sújtott évben Kuerten egyet nyert ATP Tour cím, amit otthon tett, azzal, hogy másodszor nyerte meg a Brasil Open-t. Abban az évben a tornát szeptembertől februárig áthelyezték, a felületet pedig keményről agyagra cserélték, az argentin Buenos Aires Opennel és a chilei Vi Del Mar Opennel kötött kompromisszum eredményeként, hogy szigorítsák a tiszta dél-amerikai versenypályát. Győzelmével Kuerten lett az egyetlen játékos, aki mindkét felületen elnyerte a címet, korábban 2002-ben nyerte el.

Kuerten volt a felelős Roger Federer egyetlen vereségéért egy Grand Slam-versenyen 2004-ben. Kuerten egyetlen korábbi találkozóján Federer ellen agyagban, a Hamburg Masters 2002, Federer 6-0, 1-6, 6-2-re legyőzte Kuertent. Amikor a 2004-es French Openen a harmadik fordulóban ismét találkoztak, Federer volt a domináns forma, a világ 1. helye, és várhatóan nyerni fog a sérüléssel sújtott Kuerten ellen. Ehelyett Kuerten volt az, aki legyőzte és uralta Federert, egyenes szettekben verte. Ez marad az utolsó alkalom, amikor Federert a negyeddöntő előtt bármelyik Grand Slam-ben legyőzték, egészen a 2. forduló elleni vereségéig Szerhij Sztakhovszkij nál nél Wimbledon ban ben 2013.

szeptember 1-jén Kuerten bejelentette, hogy határozatlan időre visszavonul az ATP Tourról, hogy részletes vizsgálatokat végezzen operált csípőjén, ami állítólag ismét zavarni kezdte. Az év hátralévő részében nem játszott újra.

2006edit

2006 első hónapjaiban sérülések és gyenge teljesítmények akadályozták meg Kuertent abban, hogy visszanyerje világelső pozícióját. A top 200-ból kikerülve Kuerten már nem volt a legjobb játékos Brazíliában (jelenleg Ricardo Mello és Fl Adapvio Saretta mögött), és várhatóan helyettesítő karakterekre lesz szüksége a szezon bármelyik fő versenyének lejátszásához. Fő visszatérési kísérlete a 2006-os Brasil Open, az első fordulóban rövidre sikerült. Ezt követően Kuertennek sikerült helyettesítő karaktereket szereznie a két észak-amerikai Masters Series versenyen, Miamiban és Indian Wellsben, de a sérülések miatt Kuerten mindkettőből visszalépett. A francia Teniszszövetség bejelentette, hogy kuertennek, mint háromszoros bajnoknak, minden esélye megvan arra, hogy helyettesítő karaktert kapjon a 2006-os francia nyílt, feltéve, hogy a 2006-os szezonban sikerült aktív maradnia a francia nyílt. Mivel Kuerten február közepe óta inaktív volt a férfi turnén, nem kapta meg a helyettesítő karaktert, így szakmai karrierje során először hiányzott a French Open.

2007szerkeszt

Kuerten formája nem javult 2007-ben. Mivel rangsorA nem volt elég magas ahhoz, hogy kvalifikálja magát ATP Tour versenyek, Kuerten vadkártyákra támaszkodott, hogy belépjen ezekre az eseményekre. Kuerten az év 2-7–es győzelem-vereség rekordjával végzett. Novemberben meghalt Gustavo Kuerten öccse, Guilherme, akinek agyi bénulása volt.

2008edit

Kuerten bejelentette, hogy 2008-ra számít utolsó játékévének. Kuerten úgy döntött, hogy a menetrendjét olyan szentimentális értékű versenyek köré dolgozza ki, mint például a French Open, A Brasil Open és a Miami Masters. Két egyesben elszenvedett első körös vereség után (Costa do sau Caucle, l. Berlocq és Miami, l. Grosjean) Kuerten hosszú idő után megnyerte első ATP Masters Series szintű mérkőzését, partnereként Nicol Xhams Lapentti, Miamiban, Feliciano L. D. Pez és Fernando Verdasco ellen.

RetirementEdit

25.május 2008-án Gustavo Kuerten utolsó profi egyéni mérkőzését 15 000 néző előtt játszotta a Roland Garroson. Szerencsés egyenruháját viselve érkezett a bíróságra, ugyanazt a kék & sárga színt, amelyet 1997-ben viselt, amikor megnyerte első francia nyílt tornáját. Annak ellenére, hogy meccspontot mentett ellenfele ellen Paul-Henri Mathieu, végül három szettben veszített (6-3, 6-4, 6-2)—eredménye a döntőben francia nyílt 1997-ben. A meccs után a verseny szervezői és az összes jelenlévő rajongó megtisztelte, amit karrierje során elért.