Cariera universitară a lui Tiger Woods: înregistrări, istorie, realizări

când era mai scund decât un Tiger Woods de 3 ani, în vârstă de 2 ani, a participat la spectacolul Mike Douglas cu Bob Hope și și-a arătat abilitățile de golf lumii la TV noaptea târziu. Între debutul său la televiziunea națională și ilustra sa carieră profesională care include 15 campionate majore (5 Masters, 4 campionate PGA, 3 deschidere SUA și 3 campionate deschise) și 82 de victorii în carieră PGA Tour, Tiger a petrecut doi ani la Stanford, unde s-a stabilit rapid ca cel mai bun jucător de golf din țară la acea vreme.

Iată o privire asupra realizărilor carierei universitare ale lui Tiger Woods la Stanford de la începutul sezonului său de boboc în 1994 până la sfârșitul celui de-al doilea an în 1996, când a revendicat un campionat național înainte de a deveni jucător de golf profesionist.

campion individual NCAA

Tiger a câștigat campionatul NCAA din 1996 la cursul de onoare din Ooltewah, Tennessee, împușcând un 3-under pentru a-l învinge pe Arizona Rory Sabbatini cu patru lovituri. Tiger a fost singurul jucător care a terminat sub par. Ar fi putut câștiga cu o marjă și mai mare, deoarece a împușcat un prim tur 69, un record de curs 67 în runda a doua și alte 69 în runda a treia înainte de a Carda un 8-peste 80 în runda finală.

Tiger a fost primul campion individual NCAA de la Stanford Frank Tatum în 1942. Cardinalul s-a clasat pe locul patru ca echipă.

legate de: Cariera impresionantă a lui Phil Mickelson la Arizona State

jucătorul Național al anului

jucătorul cu care Tiger a fost comparat cel mai mult în cariera sa este Jack Nicklaus, care a primit un premiu național al jucătorului anului numit în onoarea sa, care este acordat anual jucătorilor de top de la nivelurile Diviziei I, II, III, NAIA și NJCAA. Tiger a câștigat premiul în 1996, când a câștigat campionatul individual NCAA.

Phil Mickelson, David Duval, Justin Leonard și Stewart Cink au câștigat premiul în anii ’90 înainte de Tiger.

Tiger a câștigat, de asemenea, Premiul Haskins și Premiul Ben Hogan în 1996.

prima echipă All-American, Pac-10 Jucătorul Anului

Tiger a fost unul dintre cei mai buni jucători din țară și a fost onorat de două ori ca Jucătorul Anului Pac-10. El a fost individual Pac-10 campion în 1996 și a fost numit prima echipă All-Pac-10 în ambele sezoane ale colegiului său.

câștigător de 11 turnee la facultate

Tiger Woods a câștigat aproximativ 42% din turneele la care a concurat în timp ce participa la Stanford, câștigând 11 din cele 26 la care a participat. În calitate de senior, Tiger a câștigat opt din cele 13 turnee în care a concurat, a stabilit o rundă record de program de 61 la Campionatele Pac-10 și a terminat la egalitate sau mai bine în 27 din cele 41 de runde ale sale.

Tiger deține recordul de victorii într-un singur sezon la Stanford și a câștigat cel puțin două turnee în ’96 decât a câștigat orice alt jucător de golf de la Stanford într-un sezon. În ciuda faptului că a jucat în doar 26 de turnee în cariera sa, el este egalat pentru primul în victorii în carieră.